Üyelik Girişi
Anasayfa
Site Haritası
K12NET

Hayatı Onun için Kolaylaştırın

Anadolu Sağlık Merkezi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ile Hastalıkları Uzmanı Dr. Zafer Atasoy aileye, öğretmenlere (Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu) DEHB’li çocuklarla iletişim kurma konusunda tavsiyeler veriyor.

Tedavi için öncelikle çocuğun tıbbi ve ruhsal olarak değerlendirilmesi gerekiyor. Bu değerlendirme ne denli sağlıklı yapılırsa tedavi de o denli başarılı ve olumlu gelişiyor. İlaç tedavisinde uygun seçeneklerle etkin ve hızlı sonuçlar almak mümkün. Eşzamanlı olarak çocukla birlikte erişkinlerin de ona yönelik tutum ve davranışlarında sergileyeceği olumlu değişiklikler önemli yer tutuyor.

DEHB tedavisinde tartışılmaz bir biçimde birinci tedavi, farmakolojik olandır. Tedavinin çocuklar için amaçları; aile, öğretmen ve yaşıtlarıyla ilişkilerinde iyileşme, yıkıcı davranışlarda azalma, akademik performansta yükselme, ödevleri yerine getirme becerilerinde gelişme, benlik saygısında artma, kazalardan korunma ve güvenliktir.

İlaç tedavisi

İlaç tedavisinde ilk seçilen grup ‘psikostimülanlar’dır. Bu ilaçlar etkin ve güvenilirdir. Tedaviye yanıt kısa sürede alınır. Etkileri hem kısa dönem (ilacın alındığı gün) hem de uzun dönem için geçerlidir. Ancak bazı yan etkileri de vardır; uykuya dalmada zorluk, uykusuzluk, iştahsızlık, kilo kaybı, baş ve karın ağrısı. Yan etkiler gittikçe azalır. 

İlaç dışı tedavi yaklaşımlarının başında çocukların okul yaşamlarıyla ilgili düzenlemeler öncelik taşır.

Anne baba için öneriler

1. Çocuğa özel zaman ayırın ve bu zamanın düzenli bir biçimde gerçekleştirilmesini sağlamaya özen gösterin.
2. Çocuğun olumlu davranışlarına ilgi göstererek uyumunun artırılmasına çalışın.
3. Çocuğun çevresine sorun çıkarmadan kendi kendini oyalamasını sağlayın.
4. Puan sistemi uygulamasını hayatınıza sokmaya çalışın ve olumlu davranışlarını özellikle desteklemeye dikkat edin.

Öğretmenler ne yapmalı? 

1. Çocuğun dikkati çabuk dağıldığından ön sıralarda ya da cam kenarına oturtulmaması gibi sınıf içinde düzenlemeler yapın.
2. Hareketliliği arttığı zamanlarda kısa aralar verin.
3. Öğretmenler arasında işbirliği ve bilgi aktarımını artırarak okulda çocuğun durumu, ona karşı yaklaşımın nasıl olması gerektiğiyle ilgili herkesin bilgilenmesini sağlayın. 
4. Etiketlenmesini engelleyerek, özgüveninin yükseltilmesine yardımcı olun.  
5. Sınıf içinde ödül sistemini uygulamaya çalışın.   
6. Sorumluluk verin ve arkadaş ilişkilerinin iyileştirilmesine yardımcı olun.

Bu çocuklar tedavi edilmezse ne olur?

Ders ve akademik başarı düşüklüğüyle sosyal uyum sıkıntılarından dolayı eğitim hayatları sekteye uğruyor. Büyük bir kısmı eğitimlerini sonlandırmak zorunda kalıyor. Sahip oldukları zihinsel ve sosyal desteğe rağmen toplum dışına itildikleri için istedikleri hayatı yaşayamıyorlar. “Bir şeyleri iyi yapamadıklarını hissettikleri” için reddedilme, kabul edilmeme, itilme duygularından dolayı çökkünlük hali yaşayabiliyorlar. Ve bu durum onları alkol ve uyuşturucu kullanmaya itebiliyor. Sosyal hayatlarında yaşadıkları sıkıntılar nedeniyle evliliklerini de sağlıklı yürütmekte zorluk çekebiliyorlar. Depresyona yatkınlık bu vakalarda daha sık ortaya çıkabiliyor.

Kaynak: Milliyet

  
2911 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Atatürk Köşesi
Saat
Okul bahçesinde piknik
Hava Durumu
Anlık
Yarın
29° 32° 19°
e - okul
Veli Bilgilendirme Sistemi
TEMA
Vahşi Web Ormanı

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam24
Toplam Ziyaret132920
Takvim