Üyelik Girişi
Anasayfa
Site Haritası
K12NET

Balıklar Su Dışında Yaşar mı?

Balıklar Su Dışında Yaşar mı?

Bir balık, canlılığını, mümkün kılan,hayatını devam ettirmesini sağlayan işlemlerle diğer herhangi bir hayvandan farksızdır. İnsanlar eskiden beri, balıkların kalbi var mı, işitebilirler mi, koku alırlar mı, tat alma duyguları var mıdır diye sora gelmiştir. 

Balığın midesi, bağırsakları,kalbi, sinir sistemi vardır. Acı duyar. Dokunma duyusunda şaşırtıcı bir duyarlılık olduğunu söyleyebiliriz. Tat alma ve hissetme duyularını derisiyle yerine getirir. Ayrıca koku alma organları, iç kulakları bulunmaktadır. 

Hepimizin bildiği gibi, balıklar solungaçlarıyla solurlar. Ağızdan alınan su devamlı olarak bunlardan geçer. Fakat suyun dışında az da olsa belirli bir süre kalabilen balıklar mevcuttur. 

Uçan balık, zamanının çoğunu su dışında geçirmemesine rağmen ilginç bir örnektir. Suda hızla yüzer ve kuyruğunu sert, şiddetli hareketlerle oynatır. Sonra bedeninin yan tarafındaki kanatçıkları açılırcasına yayılır, hızı artar ve sudan dışarı sıçrar. 

Bu durumun daha ilginç bir örneği "tüneyen balık" tır. Bunlar Uzak Doğu'da bulunur. Uzunlukları 8 santimle 30 santim arasında değişir. Gerçek anlamıyla karaya çıkıp, "galsama" da denilen solungaçlarının dış yüzeyindeki, hareket yeteneği olan dikenimsi kılçıkları kürek yerine kullanırlar.Böylelikle toprak üzerinde hareketlerini sağlarlar. 

Atatürk Köşesi
Saat
Okul bahçesinde piknik
Hava Durumu
Anlık
Yarın
29° 32° 19°
e - okul
Veli Bilgilendirme Sistemi
TEMA
Vahşi Web Ormanı

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam24
Toplam Ziyaret132920
Takvim